stereotypy.pl

wszystko co chcesz wiedzieć o stereotypach!

Stereotyp związany z celami noworocznymi

Ludzie od wielu lat z każdym kolejnym rokiem planują swoje życie na nowo. Nie ma co ukrywać, że jeśli dotychczasowe życie nie układało się pomyślnie, to tak symboliczna data jak nowy rok może być dobrym pretekstem do wdrożenia odważnych zmian życiowych. W większości przypadków jednak wszystkie cele i plany kończą się fiaskiem już w ciągu pierwszych 30 dni nowego roku. Czy to zasługa ludzki stereotypów? Czy w ogóle cele noworoczne mają jakikolwiek sens?

Stereotyp dotyczący celów noworocznych

Ludzie często są przeświadczeni o tym, że nowy rok to świetna okazja do odmiany życia o 180 stopni. Wiele osób często przekłada najróżniejsze plany i cele tylko po to, aby rozpocząć je właśnie w nowy rok. Jednak skąd wziął się stereotyp, że to właśnie 1 stycznia nowego roku jest magiczna data, od której powinniśmy wszystko zaczynać?
W zasadzie to zjawisko jest ciężkie do wyjaśnienia. Być może wynika ona z lenistwa bądź też naszej świadomości, aby jak najdłużej odkładać dane postanowienia. Jak wiadomo często nowe cele noworoczne kończą się fiaskiem już po pierwszych dniach lub tygodniach. Dlaczego tak się dzieje?

Jaki jest cel planowania noworocznego

Większość osób planuje nowy rok, aby był on zdecydowanie lepszy niż poprzedni. Aby w końcu wziąć się za realizację planów, które pozwolą nam prowadzić życie naszych marzeń. Taki cel wydaje się całkiem dobrym pomysłem, jednak w rzeczywistości z biegiem czasu odchodzi on w zapomnienie. Dlaczego tak się dzieje? Wydaje się, że największym winowajcą takiego obrotu spraw jest złe podejście do planowania, przez co cele noworoczne kończą się niepowodzeniem.

Jak ustalać cele noworoczne, aby miało to sens?

Jeżeli cele noworoczne mają być sumiennie realizowane, to przede wszystkim dana osoba musi bardzo tego chcieć. Oprócz tego cele same w sobie powinny być na wyciągnięcie ręki. Nie ma sensu ustalać przykładowo celu takiego jak „zarobię milion złotych do końca roku”, jeśli do tej pory dana osoba pracuje na etacie i zarabia najniższą krajową. O wiele lepszym pomysłem jest podzielenie tego celu na kilka kroków, tak aby przejście od jednego do kolejnego kroku danego celu było na wyciągnięcie ręki. Takie planowanie, które jest stosunkowo proste, a zarazem znacząco zbliża nas, abyśmy spełnili swoje cele noworoczne jest kluczowe w tym całym planowaniu.

O czym pamiętać podczas ustalania celów noworocznych?

Oczywiście w tym wszystkim nie należy zapominać również o wierze w siebie, ciężkiej pracy i cierpliwości. Samo wytyczenie nawet realnych planów nie spowoduje tego, że nowy rok będzie przełomowy w życiu. Oprócz tego należy również dać coś od siebie, a najlepiej wyrabiać w sobie pozytywne nawyki, które będzie się z kolei pielęgnować każdego dnia. To znacząco przybliży wiele osób do zrealizowania celów noworocznych, które mimo wielu trudności zdecydowanie warto ustalać i traktować jako dobrą motywację.

Jak więc widać cele noworoczne mogą być naprawdę dużą dźwignią w życiu człowieka. Jednak należy odejść od stereotypowego myślenia i po prostu skupić się na tym czego chcemy. To pozwoli nam rozpocząć realizację naszych celów, marzeń i pragnień w sposób zdecydowany i konsekwentny.