stereotypy.pl

wszystko co chcesz wiedzieć o stereotypach!

Stereotyp związany z porównywaniem się do innych osób

Niemal wszyscy na pewnym etapie swojego dzieciństwa nabierają bardzo duży kompleks na punkcie innych ludzi. Niestety, ale z tego wynika bardzo duża wada, która zatrzymuje wielu ludzi przed spełnianiem swoich marzeń i osiąganiem celów. Tworzy się pewien stereotyp, który zaczyna nas ograniczać.

Otóż porównywanie się do innych ludzi w większości przypadków jest dla nas destrukcyjne. Dlaczego? Ponieważ stawiamy sobie nierealne cele i wyjątkowe ideały, które w rzeczywistym świecie najprawdopodobniej w ogóle nie istnieją. Już teraz poznaj najważniejsze wady, które są spowodowane przez ciągłe porównywanie się do innych osób.

Podziwiasz ideał, który tak naprawdę nie istnieje

Przykro jest o tym mówić, jednak dzisiejszy świat Social Media bardzo mocno wpłynął na postrzeganie siebie wielu ludzi. Każdego dnia na popularnych portalach społecznościowych możemy zauważyć masę pięknych sylwetek i najnowszych samochodów. To powoduje, że czujemy się niedowartościowani. Natomiast w rzeczywistości osoby, które wrzucają tego typu zdjęcia na Social Media, to nawet nie posiadają tych wszystkich dóbr luksusowych.

Niestety wiele osób nie odróżnia w internecie prawdy od fałszu. W ten sposób powstaje wiele sprzecznych połączeń w mózgu, które w rezultacie znacząco wpływają na pogorszony nastrój, zaniżoną samoocenę oraz brak motywacji do życia. Jeśli chcesz zachować zdrowy rozsądek w życiu i skupić się na własnych celach, to albo zrezygnuj z Social Media albo odbieraj wszystko z dozą ignorancji.

Porównujesz się do osób, które są na zupełnie innym poziomie

Czy wiesz, że osiągnięcie miliona na koncie bankowym przed 30-stką jest praktycznie niemożliwe do zrealizowania? Dla wielu osób jest to zaskakujące, ponieważ w ostatnim czasie przyjął się stereotyp, że do 30-stki należy mieć już miliony na koncie i uporządkowane życie. Jednak w realnym świecie wygląda to zupełnie inaczej.

Statystyki związane z milionerami

Otóż statystyki jasno pokazują, że największe szanse na zostanę milionerem są w wieku powyżej 50 lat. A więc dopiero wtedy, gdy człowiek skupia się na tym w stu procentach, a ponadto posiada już kapitał finansowy i doświadczenie. Natomiast młodzi ludzie często tego nie dostrzegają i porównują się do osób, które są bogate. Jednak jest tutaj jedną ważna różnica. Milionerzy po drodze przeszli przez bardzo wiele problemów i pokonali niejeden trud napotkany na drodze. Nie pokazują oni tego dosłownie. My, jaki widzowie takiego sukcesu dostrzegamy jedynie same pozytywy. I przez to również cierpi nasza samoocena i może pogłębiać się depresja.

Natomiast w realnym świecie młodzi ludzie chcieliby otrzymać wszystko tu i teraz. Jest to częsty błąd, który powoduje właśnie porównywanie się do innych osób. Musisz więc pamiętać, że wzorowanie się na bogatych ludziach nie jest złe samo w sobie. Jednak aby nie wpływało na Ciebie negatywnie, to porównywanie się odbieraj jedynie jako inspiracja do działania. Traktuj bogatych ludzi jako drogowskaz, wedle którego warto spełniać swoje marzenia. Potraktuj ich sukces jako dowód na to, że wszystko jest możliwe. Niech to Ciebie napędza do działania. Jednak pamiętaj, że Ty musisz iść swoją drogą oraz pokonywać ją swoim tempem.

A czy warto porównywać się do siebie?

U wielu osób porównywanie się do innych ludzi jest już pewnego rodzaju nawykiem. Niestety, ale takie zachowanie może prowadzić do wielu niepowodzeń w życiu. Najczęściej cierpi na tym nasza samoocena. Natomiast w niektórych przypadkach może prowadzić nawet do depresji.

Jak więc widać jedynym rozsądnym porównywaniem się, którego możemy dokonywać każdego dnia jesteśmy my sami. Nie warto wpędzać się w kompleksy poprzez stereotypowe myślenie. Otóż naszym życiowym celem powinno być stawanie się lepszym od samego siebie. Każdego dnia, chociażby o ułamek procenta. W taki sposób można dążyć do najlepszej wersji siebie. Wiele osób zapomina, że w życiu powinniśmy skupić się właśnie na sobie. Zostawmy innych ludzi w spokoju, a starajmy się być lepsza wersją siebie. Rób tak, że gdy po roku obejrzysz się wstecz to zauważysz ogromny postęp i progres pod wieloma względami. Ustal cele, realizuj plany i stawaj się lepszą wersją siebie każdego dnia.