stereotypy.pl

wszystko co chcesz wiedzieć o stereotypach!

Nieprawdziwe stereotypy o pisarzach

stereotypy-o-pisarzach

Stereotypy otaczające pisarzy są jednymi z najzabawniejszych. Jednak bardzo często są to fałszywe przekonania tak jak w przypadku wielu innych profesji. Zazwyczaj jest tak, że jeśli myślimy o danym zawodzie, z reguły pojawia nam się w głowie jego stereotypowy obraz. Przyjrzyjmy się więc, jakie stereotypy dotyczą pisarzy.

Pisarz musi cierpieć na depresję

Powszechnie uważa się, że pisarze i poeci tworzą jedne z najlepszych dzieł właśnie wtedy, gdy są pogrążeni w depresji. I być może w przypadku kilku pisarzy jest to prawda. Aczkolwiek nie wszyscy postrzegają depresję lub samotność jako czynnik motywujący.

Wszyscy pisarze mają zaplecze literackie

Jest to kolejny, powszechny stereotyp. Fakt, że jest wielu początkujących pisarzy, którzy preferują literaturę jako wybór swojej specjalizacji na uczelni. Jednak jest także znaczna liczba pisarzy wywodzących się z kręgów dyplomowanych księgowych, ekonomistów, biznesmenów itd.

Pisarze noszą tylko spodnie khaki

Nieprawda. Filmy i programy telewizyjne zwykle przedstawiają pisarzy jako osoby, które bardzo często noszą spodnie khaki i klapki. Tak jednak nie jest, ponieważ wielu pisarzy chętnie przyjmuje współczesne trendy, wyzbywając się absurdalnych stereotypów.

Pisarze zapuszczają gęste brody

Ten stereotyp już dawno powinien zniknąć z horyzontu. Nie ma wiele prawdy w tym, że pisarze zapuszczają brody. Zarost to wybór indywidualnego gustu i nie każdy autor powieści, czy tomiku poezji musi się na niego decydować. Jest to nic innego jak wykrzywiona rzeczywistość filmowa.

Wszyscy pisarze mają maszyny do pisania

Czasy maszyn do pisania już dawno minęły. Obecnie bardzo niewiele osób korzysta z tego tradycyjnego urządzenia. Znaczna większość dzisiejszych pisarzy woli pisać swoje historie na laptopach, tabletach albo komputerach. Jednak są również i tacy, którzy preferują maszyny do pisania – żeby nie niszczyć odwiecznej tradycji.

Herbatka i ciasteczka

Ludzie często pytają pisarzy, czy podczas tworzenia kolejnego dzieła, siedzą przy biurku, zajadając ciasteczka i popijając herbatkę. Jest to jeszcze jeden książkowy przykład pisarskiego stereotypu, który nie ma większego zastosowania w realnym świecie.

Torba crossbody

Torba crossbody wykonana jest najczęściej z materiału i do tego jest bardzo wygodna w użytku – wystarczy przełożyć ją przez tułów. Jest pojemna i zapewnia swobodę rąk. Jest również doskonałym wyborem dla pisarzy, bo może z łatwością pomieścić książki, notatki, długopisy i inne przybory. Sęk w tym, że prawie żaden pisarz nie korzysta z takich toreb!

Bieda z nędzą

Wiele osób błędnie postrzega życie pisarzy jako nędzne i ubogie. Wydaje im się, że pisarze dziennie noszą to samo ubranie, mieszkają w ciasnych i zagraconych mieszkankach, a do tego nigdy nie strzyżą włosów. Są to tylko niektóre z negatywnych wyobrażeń o pisarzach i ich stylu życia.

Brak drugiej połówki

Prawda jest taka, że pisarze zawierają związki partnerskie. Co więcej, według statystyk pisarze to jedna z najszczęśliwszych grup na świecie – zarówno kobiety, jak i mężczyźni. I warto też dodać, że partnerka / partner pisarza niejednokrotnie może być źródłem inspiracji do tworzenia wybitnych dzieł literackich.