stereotypy.pl

wszystko co chcesz wiedzieć o stereotypach!

Stereotypy o weganach, które powinny odejść do lamusa

stereotypy-o-weganach

Bycie weganinem nie jest ekskluzywnym klubem ani jakąś dziwną religią czy kultem. Jeżeli przejdziemy na weganizm, to nie zmieni błyskawicznie naszej osobowości, grupy przyjaciół, religii, rodziny ani niczego innego, co nas definiuje jako osobę.

Weganie żyją w takim samym prawdziwym świecie jak wszyscy inni ludzie. Jednak społeczeństwo nadal postrzega wegan jako przytulające się do drzew osoby i jedzących sałatę roślinożerców. Problem polega na tym, że tak naprawdę wiele z tych osób nie ma pojęcia o weganizmie. Z tego względu świat jest nadal pełen stereotypów o weganach, które przedstawiają się następująco:

Weganie nienawidzą mięsożerców

Innym stereotypem jest twierdzenie, że weganie nie mogą znieść patrzenia w twarz mięsożercom, przez sam fakt, że jedzą zwierzęta.

Weganie nie czują nienawiści do osób, które spożywają mięso, tylko do rzeźni, w których to mięso jest ubijane. I nienawidzą tego, że ludzie, jedząc mięso, wspierają ich działalność.

Wszyscy weganie są zdrowi

To nieprawda, że ilość spożywanych pokarmów roślinnych musi od razu oznaczać, że wszyscy weganie są super zdrowi.

W rzeczywistości weganie mogą być również wyjątkowo niezdrowi. Faktem jest, że dieta wegańska składa się głównie z owoców i warzyw, które są dobre dla organizmu. Aczkolwiek weganie, którzy eliminują mięso, nierzadko nadal jedzą wysoko przetworzoną żywność. Tym sposobem nie czerpią zbyt wielkich korzyści z diety roślinnej.

Weganie są słabi

Wiadomo, że efektem ubocznym diety roślinnej jest szczuplejsza talia. Jednak to w żaden sposób nie osłabia wegan.

Słabi są ludzie, którzy nie używają swoich mięśni. Dlatego weganie mogą być i zazwyczaj są silni i witalni.

Wegańskie jedzenie jest nudne

Z jakiegoś powodu ludzie myślą, że dieta wegańska składa się z jedzenia tony bananów i sałaty rzymskiej.

Żywność na bazie roślin może być równie smaczna i pyszna, jak każda inna. Wszystko zależy od poziomu kreatywności, jaką zamierzamy włożyć w nasze posiłki. Gdy wyrwiemy się z rutyny „po prostu zjem sałatkę” i zaczniemy eksperymentować z nowymi wyborami i przetworami, potrawy wegańskie mogą być niesamowicie smaczne.

Weganie to hipisi

Jasne, bo jeśli ktoś przerzuca się na dietę roślinną, musi od razu nosić farbowane koszule, dredy i tatuaże.

Jest tyle samo wegan w garniturach i krawatach (jeśli nie więcej), co wegan hipisów. Poza tym większość hippisów nawet nie stosuje diety wegańskiej.

Weganie są kaznodziejami

Powszechnym błędnym przekonaniem jest to, że weganie chcą nawrócić mięsożerców na weganizm. Próbują to zrobić, rozmawiając o filmach dokumentalnych i udostępniając posty PETA na Facebooku.

Oczywiście są na świecie nachalni weganie. Jednak większość wegan nie narzuca innym swoich opinii. Weganie nie namawiają do zaprzestania jedzenia produktów pochodzenia zwierzęcego, ale do podjęcia właściwej decyzji na własnych warunkach. Jeśli burger z tofu lub publikacja filmu o znęcaniu się nad zwierzętami wymusza na kimś opinię, to być może warto zastanowić się, dlaczego spośród milionów postów przeszkadza nam właśnie ten.