stereotypy.pl

wszystko co chcesz wiedzieć o stereotypach!

Stereotypy o Rosjanach

stereotypy-o-rosjanach

Istnieją różne stereotypy dotyczące Rosjan. I pewnie niejeden z nas słyszał o niektórych z nich. Problem polega na tym, iż niektórzy ludzie są przekonani, że stereotypy te obejmują każdego Rosjanina na świecie.

Rosjanie nigdy się nie uśmiechają

Cóż, ten rosyjski stereotyp jest trochę prawdziwy. Rosjanie rzeczywiście nie uśmiechają się cały czas, ale to nie znaczy, że nie uśmiechają się nigdy. Na ulicach Rosji nie zobaczymy wielu uśmiechniętych osób i mało z nich będzie się do nas uśmiechać. A dlaczego? Dlatego że nieszczere jest uśmiechanie się do kogoś, kogo nawet nie znamy.

Rosjanie są nieuprzejmi i okrutni

Jest to dalekie od prawdy. Podobnie jak to, iż wielu obcokrajowców uważa, że język rosyjski brzmi niegrzecznie. Owszem, osoby uczące się języka rosyjskiego mówią, że formy rozkazujące w języku rosyjskim nie są tak naprawdę grzeczne w porównaniu z innymi językami obcymi. Jednak to wcale nie oznacza, że Rosjanie są nieuprzejmi, a raczej prostolinijni.

Wszyscy Rosjanie piją wódkę

Jest to okropny stereotyp. Zgadza się, niektórzy Rosjanie piją wódkę, zwłaszcza w niektóre święta. Jednak to od razu nie znaczy, że piją ją wszyscy mieszkańcy Rosji. Osobom wydaje się, że picie wódki Rosjanie mają zaprogramowane w swoim DNA. Faktem jest, że wielu Rosjan nie znosi smaku ani zapachu wódki. Dlatego dowcipy o Rosjanach i wódce są dość dalekie od prawdy.

Rosjanie kochają zimno

Wiele osób wychodzi z założenia, że Rosjanie nie czują zimna i są na nie odporni. Jednak wielu z nich trzęsie się na mrozie. Pomimo że Rosjanie są rzeczywiście przyzwyczajeni do ekstremalnie niskich temperatur, to jeszcze nie oznacza, że nie czują zimna. I jak już przy tym jesteśmy – nie jest prawdą, że wszyscy Rosjanie pływają w mroźnych zimowych rzekach i jeziorach. Tak robią jedynie ludzie nazywający siebie „morsami”. Ponadto, taka umiejętność wymaga intensywnych ćwiczeń.

Rosjanie są szaleni

Ten stereotyp został wypromowany przez Hollywood. Amerykańskie filmy pokazują, że Rosjanie robią szalone rzeczy, nie boją się śmierci, w domu trzymają niedźwiedzie i noszą uszanki, nawet gdy jest gorąco. Prawda jest taka, że są na tym świecie szaleni Rosjanie, ale dotyczy to tylko niewielkiej grupy – jak w każdym innym kraju.