stereotypy.pl

wszystko co chcesz wiedzieć o stereotypach!

Jak walczyć ze swoimi uprzedzeniami

uprzedzenia

Prawda jest taka, że w jakimś stopniu wszyscy jesteśmy uprzedzeni. Uprzedzenia są przydatne, ponieważ pomagają zachować prostotę rzeczy. Jednakże mogą również wpływać na sposób, w jaki zachowujemy się wobec niektórych osób. A to już może być niebezpieczne. Na szczęście istnieją skuteczne rozwiązania, aby pozbyć się tego problemu. Poniżej opisujemy trzy kroki, które można zastosować, aby pozbyć się uprzedzeń.

Rozpoznanie i uznanie własnych uprzedzeń

Pierwszym i najważniejszym krokiem w walce z codziennymi uprzedzeniami jest ich rozpoznanie i uznanie, że wszyscy jesteśmy nimi dotknięci. Każdy z nas ma określone poglądy na temat pewnych grup ludzi, które nigdy nie dotyczą wszystkich członków danej grupy. Jeśli jesteśmy i pozostajemy świadomi tego faktu, to nasz największy krok w stronę sukcesu w walce z uprzedzeniami mamy już za sobą.

Dopilnowanie, aby nasze uprzedzenia nie określały naszego zachowania

Drugim krokiem jest upewnienie się, że nasze własne uprzedzenia nie determinują naszego zachowania. Uprzedzenia nigdy nie powinny prowadzić do wykluczenia lub dyskryminacji innych osób. Powinniśmy się także upewnić, że nie szerzymy własnych uprzedzeń i nie przerzucamy ich na innych ludzi.

Reagowanie na czyjeś uprzedzenia

Trzecim krokiem jest reakcja. Powinniśmy zawsze reagować, jeśli ktoś wokół nas krzywdzi innych, obraża całe grupy albo używa uprzedzeń, aby te osoby zdefiniować. Wówczas należy stanowczo wyrażać swój sprzeciw. Powinniśmy reagować w gronie naszych przyjaciół i znajomych i udzielać się również w mediach społecznościowych. Jak tego dokonać? Można poprosić takie osoby, aby spuściły z tonu, omówić ten problem albo dać się usłyszeć w inny sposób. Możemy oznajmić ludziom, że nie zgadzamy się z obraźliwymi i krzywdzącymi uprzedzeniami – niezależnie od tego, czy dotyczą one nas samych, czy innych osób.

Ażeby dobrze reagować na uprzedzenia, nie musimy być ekspertem w danej dziedzinie. Nie musimy też znać wszystkich faktów. Zdrowy rozsądek i empatia są tutaj najważniejszymi atutami. No i oczywiście poczucie humoru. Jeśli dojdzie do dyskusji, zadawanie pytań może być czasami skuteczniejsze od faktów i argumentów.

Dobrym sposobem na uniknięcie niekończących się kłótni jest dalsze zadawanie pytań. Pomogą nam w pokazaniu, że niektóre stwierdzenia są w rzeczywistości niepoprawne lub nielogiczne. Zadawanie pytań może spowodować, że druga osoba zacznie się zastanawiać, czy rzeczywiście miała rację. I prawdopodobnie nie zrobi tego od razu, ponieważ zazwyczaj działa to dopiero na dłuższą metę. Niemniej jednak te trzy proste kroki mogą pomóc nam w redukowaniu uprzedzeń – naszych i innych ludzi.