stereotypy.pl

wszystko co chcesz wiedzieć o stereotypach!

Jakich stereotypów nie znoszą Australijczycy

australia-stereotypy

Istnieje wiele opinii turystycznych, które podtrzymują stereotypy związane z mieszkańcami Australii. W tym artykule rozwiejemy wszelkie plotki i mity na temat tego pięknego kontynentu – od śmiertelnych zwierząt po australijskie bezdroża.

Australijczycy jeżdżą na kangurach

Faktem jest, że kangury czasami pojawiają się w obszarach miejskich. Jednak nie oznacza to od razu, że Australijczycy ich dosiadają, gnając na nich do szkoły lub pracy. W Australii nikt nie ujeżdża kangurów i nie jeździ na nich jak na koniach. A już na pewno nie przesiaduje w ich torbie.

Australijczycy wywodzą się od skazańców

Prawda jest taka, że w latach 1788-1868 do Australii zesłano ponad 164 000 brytyjskich skazańców. Jednak z tego powodu nie należy twierdzić, że wszyscy obywatele (24 mln) wywodzą się od skazańców. Pomimo tego, że ponad 71 procent Australijczyków ma brytyjskich lub australijskich przodków, kraj jest powszechnie wielokulturowy. A do tego jest domem dla prawie 6 milionów migrantów, z których większość pochodzi z Azji i różnych części Europy.

Australia to jedna wielka pustynia

Hollywoodzkie produkcje często ukazują Australię jako ogromny plac wypalonej, czerwonej, jałowej ziemi. Pomimo że większość obszaru pasuje do tego obrazka, faktem jest, że 80 procent populacji zamieszkuje tereny właśnie w głębi kontynentu – w odległości 50-100 km od wybrzeża.

Wszyscy Australijczycy surfują

Otoczona oceanami i morzami Australia ma ponad 10 000 plaż. Aczkolwiek twierdzenie, że każdy obywatel Australii wskakuje na deskę surfingową, jest bardzo dalekie od prawdy. Większość populacji mieszka około godziny jazdy od najbliższej plaży. A przyjemnościom surfingowym oddaje się tylko 10 procent Australijczyków.

Australijczycy piją tylko piwo Fosters

Podczas gdy Fosters to australijska marka piwa, nie jest ona głównym wyborem dla mieszkańców Australii. W rzeczywistości Fosters nie jest nawet jednym z dziesięciu najpopularniejszych piw Australijczyków. Głównie raczą się nim brytyjscy turyści. Jeżeli ktoś ma ochotę na skosztowanie piwa, które uwielbiają mieszkańcy Australii, powinien zdecydować się na Victoria Bitter albo Carlton Draft. Wielu obywateli wspiera też swoje mniejsze browary regionalne.

W Australii jest zawsze gorąco

Większość ludzi na świecie uważa, że Australia to wiecznie gorący kraj, gdzie wysokie upały doskwierają ludziom przez cały czas. Oczywiście, w Australii może być naprawdę gorąco. Czasami temperatura dochodzi nawet do 50 stopni Celsjusza. Jednak w takich regionach, jak Charlotte’s Pass, czy Nowa Południowa Walia, występują również temperatury poniżej zera. Dochodzą nawet do -23 stopni Celsjusza.

Wszyscy Australijczycy wyglądają jednakowo

Jest to bardzo nietrafiony stereotyp, który absolutnie nie ma zastosowania w prawdziwym świecie. Populacja Australii jest bardzo zróżnicowana. Smutną prawdą jest to, że Australia staje się coraz bardziej otyłym krajem – z ponad 60 procentami osób cierpiących na nadwagę. I wielu Australijczyków unika też kąpieli słonecznych, ponieważ Australia ma najwyższy wskaźnik zachorowań na raka skóry na świecie.